Zainteresowały Cię nasze wyprawy?
Zapisz się do naszego newsleterra.
Zapisz
Zapisz
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

NORWEGIA - zorza polarna (Tromsø )

Jakimi liniami lotniczymy można najlepiej  dostać się do Tromsø z Polski ?
Na chwilę obecną jedyną  linią lotniczą, która lata bezpośrednio z  Polski do Tromso jest Wizzair. W tym wypadku mamy do wyboru tylko połączenia z Gdańska. Pozostałe połączenia lotnicze z Polski do Tromso odbywają się z  wykorzystaniem przesiadki w Oslo Gardermoen. Polecamy tutaj linie Norwegian oraz LOT. Norwegianem możemy polecieć z Krakowa/Warszawy/Gdańska, a LOT'em z Warszawy. Połączenia tych linii są tak skonfigurowane,  że nie musimy długo czekać na przesiadkę w Oslo, a zakup biletu możemy dokonać na  jednej rezerwacji (w przypadku lotu z bagażem można go nadać w Polsce i odebrać bezpośrednio w Tromso). 
Wyszukując loty pamiętajcie, o tym, żeby wybrać Oslo Gardermoen jako właściwe lotnisko przesiadkowe. Tylko z tego lotniska odlatują samoloty do Tromso.  Drugie lotnisko Oslo-Torp jest położone około 2h jazdy pociągiem od Gardermoen. 
I na koniec najważniejsze: zawsze pomożemy znaleźć najlepsze połączenie do Tromso, nawet z najdalszego zakątka świata ;)


Czy paszport jest konieczny, przy wyjeździe do Norwegii? 

Nie. Dla obywateli Polski paszport nie jest konieczny do przekroczenia granicy norweskiej. Co prawda Norwegia nie jest w EU, ale jest w strefie Schengen i z tego powodu wystarczy dowód osobisty do przekroczenia granicy z Norwegią.
Uwaga: Opisana sytuacja nie dotyczy Svalbardu. Udając się na największą wyspę Norwegii, paszport jest już konieczny - wyspa ta (mimo, że norweska) jest wyłączona ze strefy Schengen!

 

Kiedy najlepiej przyjechać na zorze?
Na zorze zapraszamy od października do końca marca. To właśnie w tym okresie noce są wystarczająco ciemne, żeby obserwować zorzę. Przyjeżdżając w miesiącach październik - listopad  możecie liczyć na jesienne warunki (aczkolwiek nie jest to regułą - obfite opady śniegu mogą być już w październiku lub nawet wrześniu!). Okres grudzień - kwiecień to prawdziwa zima z dużą ilością śniegu. Jeśli natomiast chcecie przekonać się, jak się żyje w mrokach nocy polarnej, to zapraszamy od 27 listopada do 20 stycznia.


Kiedy zaczyna i konczy się noc polarna? Czy faktycznie jest wtedy bardzo ciemno?
W Tromso noc polarna zaczyna się 27 listopada i trwa do 20 stycznia. W tym okresie Słońce jest 24h/dobę pod horyzontem. Jednak w momencie "górowania", Słońce zbliża się na kilka stopni do horyzontu, co powoduje, że w godzinach 9.30 - 14.00 nie ma całkowitej ciemności. Jest tzw. "twilight". Wygląda to trochę tak, jak w Polsce pół godziny po zachodzie Słońca. Osobiście bardzo lubimy noc polarną.


Jakich temperatur i pogody należy się spodziewać w Tromso?
Tromso leży za kołem podbiegunowym i jest tu zdecydowanie chłodniej niż, w Polsce.  W lecie tempratury rzadko przekraczają 15 ºC, jesienią możemy spodziewać się temperatur 0-10st ºC, natomiast w zimie jest relatywnie "ciepło" jak na tą szerokość geograficzną - temperatury rzadko spadają poniżej -10 ºC. 
Uwaga: Opisane wyżej tempratury dotyczą wybrzeża (w tym Tromso). Wystarczy jednak skierować się głąb kontynentalnej części Norwegii, by tempratura gwałtowanie spadła nawet o kilkanaście stopni. Zimowe temperatury w LyngenAlps lub przy  granicy z Finlandią często spadają do -20 ºC i takich temperatur też można spodziewać się na naszych wycieczkach. Staramy się na bieżąco  informować naszych gości, o aktualnych warunkach pogodowych,

Jak się ubrać?
Podstawa to dobre dobre buty - takie, które umożliwią nam wygodny treking i zabezpieczą przed wilgocią (deszcz, śnieg). Dobrze sprawdzą się buty górskie trekingowe albo zimowe. Kolejna ważna sprawa to ciepłe ubrania. My proponujemy się ubrać na tzw cebulkę - zawsze lepiej ściągnąć jedną warstwę, niż marznąć. Jako pierwsza warstwa bardzo dobrze sprawdza się bielizna termoaktywna. Ciepły sweter, polar oraz kurtka również się przydadzą. Nie zapomnijcie o czapkach, rękawiczkach - zwłaszcza w sezonie zimowym.

 

W jakim miesiącu widoczne są najładniejsze zorze?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi  na to pytanie. Zorze polarne zależą od aktualnej  aktywności Słońca i tego, ile wiatru słonecznego dociera do Ziemi.  Piekne zorze możemy zobaczyć w każdym okresie ich widoczności, czyli od października do marca.