Zainteresowały Cię nasze wyprawy?
Zapisz się do naszego newsleterra.
Zapisz
Zapisz
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

NORWEGIA - zorza polarna (Tromsø )

Jakimi liniami lotniczymy można najlepiej  dostać się do Tromsø z Polski ?
Na chwilę obecną jedyną  linią lotniczą, która lata bezpośrednio z  Polski do Tromso jest Wizzair z Gdańska. Pozostałe połączenia lotnicze (LOT, Norwegian)  z Polski do Tromso odbywają się z  wykorzystaniem przesiadki w Oslo Gardermoen. Norwegianem możemy polecieć z Krakowa/Warszawy/Gdańska, a LOT'em z Warszawy. Połączenia tych linii są tak skonfigurowane,  że nie trzeba długo czekać na przesiadkę w Oslo, a zakup biletu możemy dokonać na  jednej rezerwacji (w przypadku lotu z bagażem można go nadać w Polsce i odebrać bezpośrednio w Tromso). 
Wyszukując loty pamiętajcie, o tym, żeby wybrać Oslo Gardermoen jako właściwe lotnisko przesiadkowe. Tylko z tego lotniska odlatują samoloty do Tromso.  Drugie lotnisko Oslo-Torp jest położone około 2h jazdy od Gardermoen. 


Czy paszport jest konieczny, przy wyjeździe do Norwegii? 

Nie. Dla obywateli Polski paszport nie jest konieczny do przekroczenia granicy norweskiej. Co prawda Norwegia nie jest w EU, ale jest w strefie Schengen i z tego powodu wystarczy dowód osobisty do przekroczenia granicy z Norwegią.
Uwaga: Opisana sytuacja nie dotyczy Svalbardu. Udając się na największą wyspę Norwegii, paszport jest już konieczny - wyspa ta (mimo, że norweska) jest wyłączona ze strefy Schengen!

 

Kiedy najlepiej przyjechać na zorze?
Na zorze zapraszamy od października do końca marca. To właśnie w tym okresie noce są wystarczająco ciemne, żeby obserwować zorzę. Przyjeżdżając w miesiącach październik - listopad  możecie liczyć na jesienne warunki (aczkolwiek nie jest to regułą - obfite opady śniegu mogą być już w październiku lub nawet wrześniu!). Okres grudzień - kwiecień to prawdziwa zima z dużą ilością śniegu. Jeśli natomiast chcecie przekonać się, jak się żyje w mrokach nocy polarnej, to zapraszamy od 27 listopada do 20 stycznia.


Kiedy zaczyna i konczy się noc polarna? Czy faktycznie jest wtedy bardzo ciemno?
W Tromso noc polarna zaczyna się 27 listopada i trwa do 20 stycznia. W tym okresie Słońce jest 24h/dobę pod horyzontem. Jednak w momencie "górowania", Słońce zbliża się na kilka stopni do horyzontu, co powoduje, że w godzinach 9.30 - 14.00 nie ma całkowitej ciemności. Jest tzw. "twilight". Wygląda to trochę tak jak w Polsce pół godziny po zachodzie Słońca. Osobiście bardzo lubimy noc polarną.


Jakich temperatur i pogody należy się spodziewać w Tromso?
Tromso leży za kołem podbiegunowym i jest tu zdecydowanie chłodniej niż, w Polsce.  W lecie tempratury rzadko przekraczają 15 ºC, jesienią możemy spodziewać się temperatur 0-10st ºC, natomiast w zimie jest relatywnie "ciepło" jak na tą szerokość geograficzną - temperatury rzadko spadają poniżej -10 ºC. 
Uwaga: Opisane wyżej tempratury dotyczą wybrzeża (w tym Tromso). Wystarczy jednak skierować się głąb kontynentalnej części Norwegii, by tempratura gwałtowanie spadła nawet o kilkanaście stopni. Zimowe temperatury w LyngenAlps lub przy  granicy z Finlandią często spadają do -20 ºC i takich temperatur też można spodziewać się na naszych wycieczkach. Staramy się na bieżąco  informować naszych gości, o aktualnych warunkach pogodowych,

Jak się ubrać?
Podstawa to dobre dobre buty - takie, które umożliwią nam wygodny treking i zabezpieczą przed wilgocią (deszcz, śnieg). Dobrze sprawdzą się buty górskie trekingowe albo zimowe. Kolejna ważna sprawa to ciepłe ubrania. My proponujemy się ubrać na tzw cebulkę - zawsze lepiej ściągnąć jedną warstwę, niż marznąć. Jako pierwsza warstwa bardzo dobrze sprawdza się bielizna termoaktywna. Ciepły sweter, polar oraz kurtka również się przydadzą. Nie zapomnijcie o czapkach, rękawiczkach - zwłaszcza w sezonie zimowym.

 

W jakim miesiącu widoczne są najładniejsze zorze?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi  na to pytanie. Zorze polarne zależą od aktualnej  aktywności Słońca i tego, ile wiatru słonecznego dociera do Ziemi.  Piekne zorze możemy zobaczyć w każdym okresie ich widoczności, czyli od października do marca.